Združenie bežcov Košice

Behanie a alergia – zopár dobrých rád

Až 30% populácie každoročne bojuje s príznakmi peľovej alergie, ktorej prejavy síce zvyčajne nie sú život ohrozujúce, ale dokážu značne znepríjemniť bežný život vrátane obľúbených športových aktivít, akými sú počas príjemných jarných dní beh, cyklistika, turistika… Čo môžu alergici urobiť preto, aby sa maximálnej možnej miere vyhli nepríjemným problémom?

Vhodná liečba

Zásada číslo jedna je – peľovú alergiu treba vhodne liečiť, mať ju pod kontrolou. Pokiaľ tušíte, že patríte medzi alergikov, ale neboli ste ešte u lekára a neviete, ktorý konkrétny peľ vám spôsobuje ťažkosti, tak je v podstate nemožné sa problematických miestam vyhnúť.

Pozor na akútnu fázu

Nikdy nešportujte v akútnej fáze alergických príznakov. Radšej si počas tejto fázy vyberte iný druh športovej aktivity.

Športujte skoro ráno a večer

Pokiaľ to ide, športujte radšej skoro ráno a večer. Koncentrácia peľu v ovzduší je v týchto úsekoch dňa najnižšia. Úplne ideálne sú pre športové aktivity alergikov vlhké až daždivé dni.

Vyhnite sa problematickým úsekom

Zohľadnite svoje problémy pri plánovaní trasy a snažte sa vyhnúť problematickým úsekom, ako sú napríklad polia repky olejnej a podobne. Menej peľov býva napríklad uprostred lesa, omnoho viac na jeho okrajoch, ktoré fungujú ako filter, kde sa peľ koncentruje.

Pozor v rizikových územiach

Ak predsa len musíte prejsť potenciálne rizikovým úsekom, vyhnite sa námahe, zadýchaniu a vytrvalostným výkonom. Rovnaké pravidlo platí počas suchých veterných dní a počas zhoršenej smogovej situácie.

Noste okuliare

Okuliare by pre vás nemali byť len módnym doplnkom, ale tiež nevyhnutnou ochrannou pomôckou, ktorá aspoň čiastočne zabraňuje kontaktu očí s dráždivými peľmi.

Spláchnite peľ z pokožky aj vlasov

Po tréningu sa vždy poriadne osprchujte a umyte si vlasy. Voda spoľahlivo spláchne peľ z pokožky aj vlasov, vyhnete sa tak dodatočnému podráždeniu.

Posilňujte imunitu

Priebežne posilňujte svoju imunitu. Záleží len na vás, aký spôsob si vyberiete. Či saunovanie, otužovanie, nosnú sprchu, akupunktúru, homeopatiu, fyzioterapiu, preparáty z lekárne, očistné kúry, špeciálne masáže, zdravú životosprávu…

Sledujte koncentrácie peľov

Priebežne sledujte koncentrácie peľov v ovzduší napríklad na stránkach www.alergia.sk, www.meteo.sk, www.zdravie.sk alebo na mnohých ďalších. Rovnako sledujte aj smogovú situáciu a tomu prispôsobte svoj tréningový program.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.