Máloktorý bežec je ochotný vzdať sa svojich tréningov. A skutočne len občas nastane situácia, kedy sa ich vzdať musí. To však nie je prípad bežkýň, ktoré chcú trénovať čo najskôr po pôrode. Behanie a dojčenie sa totiž vôbec navzájom nevylučujú. Len treba vedieť, ako na to.
Intenzita
Nárast intenzity tréningové zaťaženia musí byť postupný. Počas doby kojenia by nemal presiahnuť intenzitu 75% bežného zaťaženia.
Najlepšie je, keď sa drží v rozmedzí 50 až 70% (môžete si merať športtesterom, skúsenejšie športovkyne pocitom). Príliš vysoká intenzita môže ovplyvniť chuť mlieka vďaka vyplaveniu väčšieho množstva kyseliny mliečnej do materského mlieka. Táto kyselina dieťatku neublíži, ale mu ani nechutí. Väčšina výskumov hovorí, že tento produkt látkovej výmeny by sa mal odbúrať do 90 minút po cvičení. Ďalší výskum potvrdzuje, že stredná intenzita nemá vplyv na imunologické charakteristiky materského mliečka a preto sa mama nemusí obávať toho, že by nejakým spôsobom mlieku uškodila.
Objem
Postupný nárast objemu tréningového zaťaženia. Počas dojčenia sa dá pripraviť aj na maratón. Ak bežkyne dodržia zásady o postupnosti a primeranosti, zvládnu aj bežeckú aktivitu, aj dojčenie.
Dopĺňanie tekutín
Problém môže nastať, ak pri aeróbnej aktivite nedopĺňate tekutiny. Mlieko vtedy strácate. Príjem tekutín by v čase dojčenia mal byť o 20% vyšší.
Dopĺňanie energie
Hlavne cez zdravé potraviny, ovocie a zeleninu. Sú určité špecifické potraviny, ktoré mamičky odporúčajú, či už na chuť, alebo množstvo mlieka. Dôležité je, aby ste v období dojčenia nebrali aeróbnu aktivitu len s cieľom schudnúť.
Hygiena
Pri aeróbnej aktivite sa spotíte a je nutné sa pred kojením osprchovať, alebo aspoň umyť. Vaše dieťa môže totiž cítiť pot a odmietať príjem mlieka po záťaži.
Regenerácia
Jednoznačne treba aj viacej regenerovať, čo znamená, že keď uložíte bábätko, tak by ste si na chvíľu mali ľahnúť aj vy sama.