Združenie bežcov Košice

Bežte ako batoľa!

Videli ste niekedy naživo alebo v televízii behať maratóncov z afrických krajín a máte pocit, že vlastne vôbec nebežia, len tak kmitajú rukami a nohami? Proste žiadne dramatické pohyby, žiadne očividné úsilie, pôsobia ako deti, ktoré sa naháňajú po lúke. A je to pravda, bežia presne tak, ako behávajú deti. Beh je totiž schopnosť, s ktorou sa človek rodí, ktorá nám bola daná do vienka vo chvíli, keď sa kedysi v dávnoveku človek po prvý krát postavil na zadné nohy. I vtedajší štýl zostal – mierny náklon dopredu, pretože v tom čase človek tak ako dieťa nevedel pracovať s rovnováhou. Možno na samom začiatku človeka pri pokusoch o beh boli aj ruky natiahnuté dopredu tak ako u batoľaťa, ktoré sa postaví na nohy, natiahne ruky pred seba a pokúša sa prebehnúť k najbližšiemu kusu nábytku, aby s oň oprelo.

Až sa začnete učiť prirodzený bežecký štýl, tak sa najprv postavte rovno, uvoľnite sa a zdvihnite jednu nohu nore a zase ju položte dole. Nijak sa nesnažte tú nohu ovládať, proste ju len rýchlo dvíhajte a znovu položte. Urobte to v rýchlom slede päťkrát po sebe a potom sa pozrite, čo to s vašimi nohami urobí. Uvidíte a ucítite, že najprv sa dotknete podkladu, na ktorom stojíte, stredom nohy a potom pätou. Presne tak to má byť aj pri behu. Aby sa vám to darilo, je treba, aby sa prvý kontakt nohy s povrchom pri behu odohral pod vašim telom, nie pred ním. Preto musíte byť v rovnej osi od hora až dole a nesmiete byť v predklone. Správny náklon dosiahnete, keď dvihnete ruky pred telo, rovnako ako keď beží batoľa, a v tomto postavení sa rozbehnete. Ako náhle sa rozbehnete za svojimi rukami, prirodzene sa nakloňte a začnite zakopávať členky dozadu, čo vám znemožní ukladať nohy pred seba – a v tom spočíva celý trik ako správne behať.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.