Združenie bežcov Košice

Články

Vybehnite znovu na svoje obľúbené chodníčky

Jar
je za dverami a je najvyšší čas vrátiť sa z bežeckých pásov
v posilňovniach späť na cesty. Alebo ste v zime tréningy zanedbávali?
Nevadí, ak na to pôjdete správne, za pár dní ste späť v kondícii. Je tu
však niekoľko maličkostí, na ktoré by ste mali myslieť.

Ak ste
v zime trénovali málo, doprajte svojmu telu čas na pomalý rozbeh. Prvý deň
si zvoľte iba chôdzu, o deň neskôr pridajte tempo a až na tretí deň
sa rozbehnite. Predídete tak svalovej horúčke.

Aby ste si prvé
jarné kilometre poriadne užili, vyberte sa spočiatku na miesta, ktoré dobre
poznáte, aby vás neprekvapili napríklad zvyšky snehovej pokrývky, priveľa blata
či iné nástrahy. Po pár týždňoch a podľa počasia sa nebojte preskúmať aj
neznáme terény, aby vás behanie nezačalo nudiť!

Počas behania
dávajte pozor – na cestách môžu byť nepríjemné vrstvy posypových kamienkov,
diery na cestách, ktoré vznikli v zime... Ale hlavne – na jar sa na
bežecké chodníčky vyrojí mnoho bežcov, ale aj inline korčuliarov
a cyklistov. Preto opatrnosti nikdy nie je nazvyš.

Hoci sa vám
možno bude zdať, že oproti zime sa riadne oteplilo a pokojne môžete rovno
vhupnúť do krátkeho oblečenia, rozmyslite si to. Je pravda, že vonku bude
teplejšie a preto nezabúdajte dostatočne veľa piť, no myslite aj na to, že
jarné teplotu dokážu byť zradné. Skôr, než sa vôbec oblečiete do bežeckého,
vyjdite aspoň na pár minút von, aby ste si overili, aká je skutočne vonku teplota,
či fúka vietor. A potom sa rozbehnite jari naproti!

čitajte viac

Príďte na stretnutie s legendou bežeckého športu Jozefom Plachým!

Jozef Plachý so svojou zlatou medailou z majstrovstiev Európy. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/24. apríla 1972

Ak máte chuť spoznať skvelého bežca, olympionika Jozefa Plachého, príďte na besedu s ním 5. marca o 17. hodine do Múzea Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 20 v Košiciach.

Fenomenálny
športovec si počas besedy pospomína na hviezdne časy, legendárne
víťazstvá, štyri olympiády, drinu a pot, ale i slávu, s ktorou
sa musel popasovať. Tušili ste, že mu dámy posielali aj štyridsať
zaľúbených listov denne? Že mu americkí agenti za emigráciu
ponúkali 40-tisíc dolárov na ruku? Že „naťahoval“ eštebákov,
vyštudoval právo, obľubuje výtvarné umenie a chráni ovzdušie?

Košický
rodák J. Plachý je bývalý slovenský atlét,
bežec na stredných tratiach, deväťnásobný
majster Česko-Slovenska v behu
na 800 metrov
 a
dvojnásobný majster Česko-Slovenska
behu
na 1500 metrov
,
účastník štyroch letných olympijských
hier
 v
rokoch 196819721976 a 1980.

Jeho
česko-slovenský rekord v behu na 800 metrov z interkontinentálneho
stretnutia Amerika-Európa v roku 1969 1:45,4
min. bol až do júna 2008 platným
slovenským národným rekordom.

Po ukončení pretekárskej kariéry v roku 1982 pôsobil ako reprezentačný tréner Česko-Slovenska v ľahkej atletike, kde trénoval mužov - bežcov.

http://www.lofflermuzeum.sk/sk/aktuality/detail/stretnutie-s-olympionikom-jozefom-plachym/169

čitajte viac

Manželia Lamiovci nastavili nové traťové rekordy na HBS 2017 v Smolníku

SMOLNÍK 11.11.2017:

Tretí ročník HBS 2017 (Horský beh Smolník) priniesol skvelé výkony 216 zúčastnených bežcov a stanovil traťové rekordy. Zlepšili sa muži aj ženy na krátkej aj na dlhej trati. Spomínať sa bude na slnečné počasie, poletujúci sneh, teploty okolo piatich stupňov či na zamrznuté vrcholky Volovských vrchov. Bol to naozaj vydarený ročník, ktorý prekvapil hojnou účasťou aj výkonmi.
Dlhá trať „Beh hrebeňom Volovských vrchov“ pod taktovkou Katky a Miša Lamiovcov
Michal Lami (ALL4RUN KOŠICE), známi najmä vďaka horskej cyklistike, ukázal, že ani trailový beh mu nie je cudzí. S časom 2:41:09 pokoril o 35 sekúnd minuloročný čas Jula Kaľavského. 33,4 km s kumulovaným prevýšením +1400m zdolával väčšinu času v tandeme s favorizovaným Csabom Némethom. „S Csabom sme išli takmer celý čas rovnako. On je, podobne ako ja, opatrnejší na zbehoch a rýchlejší do kopca. Rozdelila nás až posledná občerstvovačka „Tri studne“, kde som sa ja nezdržal a vyrazil vpred.“ Popísal priebeh behu Michal Lami. Csaba Németh (MISKOLC) prišiel do cieľa o tri a pol minúty za víťazom s časom 2:44:40. Na treťom mieste bol Patrik Milata (ELITE TEAM OCRA SLOVAKIA) s časom 2:52:46.
Aj napriek nastupujúcej chorobe sa Katka Lamiová (ALL4RUN KOŠICE) rozhodla do Smolníka prísť a zdolať „dlhú trať“. Košická orientačná bežkyňa si vyslúžila prvenstvo a zlepšila traťový rekord, ktorý doteraz držala Maďarka Tamara Tina, o viac než 15 minút. Katkin rekord je na úrovni 3:13:52. Druhou najrýchlejšou ženou bola Žilinčanka a výborná skyrunnerka, Lucia Dobrucká (HK DIRECT BYTČA), s časom 3:19:11. Aj jej výkon je lepší ako minuloročný traťový rekord. Tretie miesto obsadila Zuzana Stanovčáková (VRANOV NAD TOPĽOU), ktorej čas v cieli bol 3:34:04.
Najrýchlejší na „krátkej trati“ boli Zimmerman a Némethová
„Krátka trať“, ktorá nesie názov „Po stopách smolníckych baníkov“, ponúkla 11km dlhý okruh s kumulovaným prevýšením 470m. Svoj vlastný rekord z vlaňajška prekonal Marián Zimmermann (PRO-BODY.SK & ZRT KLUKNAVA) o 17 sekúnd, keď cieľovým oblúkom prebehol s časom 0:48:23. Necelé dve minúty za ním dobehol stály účastník HBS z Maďarska, Ákos Eördögh, s časom 0:50:11 a tretím v cieli bol Medzevčan, Ludvig Herich (BK SPARTAK MEDZEV), ktorý mal čas 0:51:49.
Ženskú kategóriu si podmanila Luca Németh (NOMÁD TEREPFUTÓSULI/DTC) z Maďarska, ktorá bola v cieli za 0:58:55. Druhé a tretie miesto si rozdelili Košičanky. S časom 1:01:18 bola druhá Zuzana Zeleňáková (RRTC KE) a tretia skončila Zuzana Hanusová (ALICA), ktorú sme na Smolníckom námestí vítali za 1:03:35.
Veľká vďaka za toto podujatie patrí všetkým, ktorí si prišli poctivé kilometre a vertikálne metre v panenských Volovských vrchoch užiť na HBS2017 ako aj všetkým partnerom, sponzorom, dobrovoľníkom z obce Smolník a teamu vitalcity.sk.
Tešíme sa o rok znova 🙂
Kompletnú výsledkovú listinu nájdete tu:
Beh hrebeňom Volovských vrchov: http://beh.vitalcity.sk/vysledky-beh-hrebenom-volovskych-vrchov-2017/
Po stopách smolníckych baníkov : http://beh.vitalcity.sk/vysledky-po-stopach-smolnickych-banikov-2017/

Organizačný tím HBS 2017 🙂

foto: Peter Kovaľ

čitajte viac

2017 (Richard Zvolánek atakuje vrcholové priečky na TRANS GRANCANARIA rozhovor)

Frutarián Richard Zvolánek bodoval už na niekoľkých pretekoch formátu ultra-trail nielen doma ale aj v zahraničí. Za veľký úspech vo svetovej konkurencií pokladáme jeho výsledok na podujatí Lavaredo Ultra Trail v roku 2014 (119 km, 5850 m), kde obsadil perfektné 14. miesto. Doma svoje vedúce postavenie ultratrailového bežca podčiarkol napríklad na pretekoch Stefanik Trail 2016 (144 km, 5330 m), kde finišoval nielen v traťovom rekorde, ale historicky po prvýkrát dokázal ako jednotlivec preteky dokončiť pred štafetami.

V súčasnosti trénuje na Kanárskych ostrovoch, pretože tie sa už tento víkend stanú dejiskom pretekov Trans GranCanaria. Rišo sa postaví na trať dlhú 125 km s prevýšením 8000 m. Prikladáme krátky „warm up“ rozhovor o jeho dojmoch a pocitoch pred celkom náročnými pretekmi.

V: Rišo, ľudia ťa nepoznajú len ako bežca, ale aj ako frutariána (pozn. redakcie, frutariáni konzumujú zväčša surové ovocie). Ako je to s kvalitou ovocia na Kanárskych ostrovoch? Dominuje dovoz ako u nás alebo sa dá dobre nakúpiť aj v lokálnom zelovoci? Čo bude tvojou “poslednou večerou” pred pretekmi?

R: Tu na Kanároch pekne vidno, ako Španieli predávajú svojim ľuďom už v bežných obchodoch z 90% lokálne/v Španielsku pestované ovocie a zeleninu. Tu na Kanárskych ostrovoch sa pestuje veľa ovocia a zeleniny čo chuťovo znamená, že ovocie je oveľa sladšie, lebo môže lepšie dozrieť na strome/kríku a pestovateľ sa nemusí obávať, že jeho produkty zhnijú pri dlhej preprave do obchodov.  Takisto tu jem aj napriek dvom tréningovým fázam oveľa menej ovocia ako doma. Určite v tom hrá rolu aj slnko, no hlavne nutričný obsah lokálneho ovocia.

 Zaujímavosťou je napríklad to, že tu nemajú lokálne pestované mangá a to sa aj prejavilo na cene (6,5€/kg).

 Mojou poslednou večerou už bude iba ovocie, lebo to obsahuje menej vlákniny a tak nezaťaží trávenie vtedy, keď má telo naberať silu.

 

 V: Vieme, že si aj napriek štedrej snehovej nádielke doma tvrdo trénoval. Na aký výsledok si na Trans GranCanarií trúfaš? Hoci ešte nie je deň štartu, si už na preteky pripravený?

Áno, januárová snehová nádielka, ktorá sa držala a do môjho odchodu na „Kanáre“ mi urobila trochu škrt cez tréningový rozpočet. Kto by to bol povedal, že po piatich rokoch zím takmer bez snehu v okolí Košíc zrazu tak nasneží? Preto som musel od základov zmeniť prípravu, no mám pocit, že aj napriek menším objemom som celkom slušne pripravený a tak cieľ prebojovať sa do TOP10 by bol pri do seba zaklapnutí všetkých faktorov celkom reálny. O podobné sa ale bude určite pokúšať aj zvyšných minimálne 84. ďalších favoritov z celého sveta. Ja dám do oho všetko a pokúsim sa ešte niečo pridať navyše. A ak to nevyjde s umiestnením, budem spokojný aj tak, lebo som dal do toho všetko.

 

V: Na „Kanároch“ si už nejaký týždeň, stihol si preskúmať trať a jej “nástrahy”?

R: Ubytovanie som pri cieli/štarte nezohnal a tak som vzdialený až nejakých 20 km od cieľa. Takže nemám dosah na trasu pretekov. To ma ale veľmi neškrie, keďže na „Kanároch“ som už bol s rodinou dovolenkovať niekoľko krát a poznám tvrdosť miestneho terénu. Dokonca som ho pred pár dňami vyskúšal aj na svojom tele, kedy som sa počas tréningového behu kochal výhľadmi. No až na zopár menších tržných rán po kotrmelci (bez trička) mi nič nie je. Aspoň si dám viac pozor počas pretekov. Miestny podklad je totiž z magmy a kamene z nej sú naozaj ostré.

 

V: Vieme, že na pretekoch používaš aj “športovú stravu”. Z našich pretekoch Horský beh Smolník 2016 si si okrem krásneho druhého miesta odniesol aj vegánsky proteínový shake Reflex. Pomohol ti v príprave?

Áno, Reflex je super chuťovo a aj urýchľuje regeneráciu oveľa efektívnejšie ako bežné mliečne bielkovinové prípravky, ktoré som pred rokmi užíval. Osobne ho užívam po ťažkých tréningoch. Tu na Kanároch skoro každý deň po každom behu, aby som nič nenechal náhode.

 

Zdroj: blog.vitalcity.sk

Za VitalCity.sk sa rozprával Martin Kovaľ

čitajte viac

Beháte správne?

Nesprávna technika vás pri behaní môže stať veľa energie, nesprávne dýchanie rovnako. Zamyslite sa nad tým, či robíte pri behu všetko správne. Pomôže vám zopár našich rád.

 

Treba bežať prirodzene, ľahko uvoľnene, u začiatočníkov skoro cez celé chodidlá resp. cez prednú časť chodidla a mierne zakopávať. Dĺžka kroku je individuálna.

Dýchanie si nacvičte vopred. Malo by byť plynulé, hlboké a aj bránicovo-hrudníkové. Dôležitý je kvalitný výdych, aby ste potom mohli urobiť dlhý nádych. Pri behu miernejšou intenzitou dýchajte pomalšie a pri rýchlejšom tempe vydychujte a nadychujte sa intenzívnejšie a aj na 1 až 2-krát. Pri výdychu brucho sťahujete dovnútra. Cez brucho a hrudník sa nadychujete a potom opäť vydýchnete. Ak dýchate príliš plytko a rýchlo, unavíte sa rýchlejšie a pociťujete nedostatočný prísun kyslíka.

Trup držte vystretý, vzpriamený, ramená uvoľnené. Vyvarujte sa zhrbenému postoju, zdvihnutým ramenám, hlave v záklone, nepretáčajte sa.

Ruky mali by byť prirodzene popri tele a treba nimi hýbať striedavo rytmicky. Nemajte ich kŕčovito zopnuté hore pri hrudi, ani spustené strnulo k trupu, nestriedajte ruky skrížene pred telom

Každý z nás je iný a každý má inú techniku behu. Beh by mal byť v každom prípade ľahký, uvoľnený a mal by spĺňať určité kritériá. Bežecký krok by mal mať tri fázy. Aktívnu oporovú, počas ktorej je bežec v kontakte s podložkou a postupne robí odraz do nasledujúceho kroku a noha postupne opúšťa podložku. V druhej – letovej - bežec rýchlejšie ťahá prednú švihovú nohu dopredu pred trup s nasledujúcim došľapom na zem. Tretia fáza je pasívna oporová. Dochádza k tlmeniu došľapu a postupnému pokrčeniu nohy v kolennom kĺbe až zakopnutiu.

 

čitajte viac