Združenie bežcov Košice

Čo v zime na nohy?

 

Pri tréningu v zimnom období, keď je terén šmykľavý a počasie premenlivé, je nevyhnutné mať vhodnú obuv. Kto je vybavený vhodnou bežeckou obuvou, toho len tak nejaké počasie nezaskočí.

Na beh v zime by ste mali vždy voliť trailovú obuv. Čo si pod tým predstaviť?  Každá topánka má tri dôležité časti: podrážku, medzipodrážku a vrchnú časť.
Hlavnou funkciou podrážky je priľnavosť k rôznym povrchom a ochrana chodidla pred vonkajšími vplyvmi, napríklad pred ostrými kamienkami. Trailové topánky majú profilovanú podrážku a zaručí, že sa tak ľahko nepošmyknete a pri tréningu budete mať „pevnú pôdu pod nohami“, hoci práve pevná nebude.
Medzipodrážka slúži na tlmenie nárazov, vedenie a stabilitu nohy. Tieto vlastnosti by obuv na beh v zime mala určite mať – je síce ťažšia, avšak bezpečnejšia. Čo sa týka tlmenia nárazov, platí, že čím vyššia telesná hmotnosť, tým lepšie by malo byť tlmenie, a zvlášť na tvrdom podklade. Stabilita nohy v topánke je na klzkom povrchu tiež veľmi dôležitá.
Stabilitu nohy podporuje aj vonkajší materiál. Vypracovanie zvršku okrem toho chráni postranné časti nohy, napríklad pred špicatými vetvičkami pri behu lesom. Ďalším kritériom pre vrchnú časť trailovej obuvi sú membrány ,napríklad Gore-Tex, Sympatex alebo Aquamax. Topánka je nepremokavá, ale napriek tomu dýcha, takže noha ostáva suchá a zároveň dobre prekrvená.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.