Združenie bežcov Košice

Niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o káve

Neviete si vstávanie predstaviť bez šálky kávy? Ani nemusíte. Vedzte, že vaše obľúbené ranné holdovanie káve ma niekoľko zdravotných a výkonnostných výhod. Kofeín zlepšuje výkonnosť. Stovky štúdii ukázali, že použitie kofeínu pred fyzickou aktivitou primerane napomáha človeku ísť ďalej a rýchlejšie ako bez neho. Tento efekt platí tak u vytrvalostných športovcov ako u šprintérov.

Kofeín najlepšie pomáha, ak je prijímaný v správnom čase. Štúdia z minulého roka označila za najlepší čas na použitie kofeínu za účelom zvýšenia výkonu jednu hodinu pred začatím aktivity.

Netreba to ale preháňať. Výskum ukázal, že 3 – 6 mg kofeínu na kilogram telesnej hmotnosti je všetko, čo potrebujete, aby ste videli výhody. V priemere pre sedemdesiat kilovú osobu je dostačujúca zhruba 3 dcl šálka silnej kávy. Vyššie dávky nespôsobia zlepšenie výkonnosti, ale práve naopak – riskujete vývoj negatívneho efektu ako je napríklad závrat, úzkosť a búšenie srdca.

Káva povzbudzuje váš mozog. Posudok publikovaný v roku 2013 skúmal rozdiel medzi efektom kofeínu ako takom a efektom z pitia kávy. Káva obsahuje rad látok (zahrňujúce polyfenoly), ktoré sa ukázali ako

nápomocné pre ľudí trpiacich demenciou, zmierňuje príznaky Alzheimerovej choroby a má pozitívny účinok na zdravie mozgu. Nedokázalo sa, že káva dehydratuje. Štúdia dokázala, že pitie 5 šálok kávy denne má minimálny resp. žiadny efekt na hydratáciu. (Avšak, ak káva ma tendenciu „pohnúť istými vecami“ pred vaším behom, zvážte doplnenie toho, čo ste stratili, nápojom bohatým na elektrolyty).

A možno ju netreba ani prehĺtať, ak chcete žať úspechy. Štúdia v roku 2013, uverejnená v Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, hovorí o tom, že receptory umiestnené v ústach, vycítia prítomnosť kofeínu a zlepšia výkonnosť aj v prípade, že ste kávu potom doslova vypľuvli. Tento fakt môže byť nápomocný pri neskorších (nočných) dlhých behoch, keď už nechcete užiť žiadny ďalší gél.

Káva môže tiež pomôcť pri zotavení po cvičení. Jedna zo štúdií nechala cyklistov jazdiť ťažko dva dni po sebe, aby sa dostali do stavu vyčerpania glykogénu. Tí, ktorí pili zotavujúci nápoj so sacharidmi a kofeínom, obnovili svoje zásoby glykogénu o 66% viac oproti tým, ktorí pili len sacharidy.

Môžeme urobiť aj viac ako len piť kávu. Ak raňajšia šálka nestačí, vyskúšajte poliať palacinky kofeínovým maslom, zamiešať kávu do smoothie nápoja, poprípade urobte si ľadovú kávu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.