Združenie bežcov Košice

Otužujte sa behom

Ak sa nevzdávate svojej vášne pre beh ani v zimných mesiacoch, bez toho aby ste si to uvedomovali, pomáhate svojmu telu hneď dvakrát. Nie len samotným športom, ale aj tým, že ho systematicky otužujete. Vďaka otužovaniu je pravdepodobné, že nebudete tak často chorí.
Najlepšia obrana pred baktériami a vírusmi je útok. Je potrebné si vytvoriť dlhodobú a účinnú stratégiu, ako proti týmto nepriateľom bojovať. Imunitu možno podporovať rozličnými spôsobmi, okrem iného aj otužovaním sa.
Otužovanie nie je len o tom, ako sa zbaviť častých prechladnutí a vírusových ochorení. Pravidelné otužovanie ponúka oveľa viac: stabilizuje krvný tlak, zmierňuje bolesť a zlepšuje náladu (aj pri otužovaní sa uvoľňujú hormóny šťastia), podporuje krvný obeh a napomáha vylučovaniu toxínov z tela.
A je tu aj niekoľko zaujímavostí.Počuli ste už o tzv. hnedom tuku? Ide o tukové tkanivá, ktoré sa podieľajú na výrobe tepla, keď je organizmus v chlade. Sú to v podstate malé „elektrárne“, ktoré pomáhajú spaľovať škodlivý biely tuk, ktorý sa ukladá na našom tele. Otázka znie, ako hnedé tukové bunky „nakopnúť“ k činnosti? Jednou z ciest je pravidelné otužovanie!
Okrem podpory metabolizmu pomáha otužovanie aj zmierňovať bolesť. Máte za sebou náročný tréning a bolí vás celé telo? Aj tu môže pomôcť studená sprcha, ktorá uvoľní svaly a uľaví od bolesti. Len pozor! Aj studená sprcha má svoje pravidlá, inak si viac uškodíte, ako pomôžete.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.