Aj napriek tomu, že väčšina bežcov súhlasí, že pivo nepatrí medzi zdravú voľbu, sú tu dobré správy pre tých bežcov, ktorí si pivko radi doprajú. Vychutnať si pár orosených pred tým, ako sa chystáte vybehnúť na trať, nie je práve najlepšia voľba, ale pitie piva –samozrejme s mierou – si môžete bez výčitiek dopriať po behu alebo v dňoch bez tréningu.
Pivo môže dokonca slúžiť ako celkom spoľahlivý rehydrátor, keďže väčšina pív obsahuje priblížne 90% vody, malú dávku proteínov a približne tretinu kalórii pochádzajúcich z karbohydrátov.
Už určite viete, že keď sa hovorí o zdravom srdci, červené víno je pravdepodobne spomedzi alkoholických nápojov tá najlepšia voľba. Najmä kvôli tomu, že červené víno má pozitívny dopad na hodnotu cholesterolu v krvi. Jedným z dôvodov, prečo červené víno pomáha, je jeho obsah etanolu. Zloženie piva je podobné, čo znamená, že pivo taktiež znižuje LDL (tzv. zlý cholesterol) a zároveň zvyšuje HDL (tzv. dobrý cholesterol). Rozpustná vláknina nachádzajúca sa
v pive môže taktiež prispieť k atraktívnejšiemu lipidovému profilu.
Ďalšie zdravotné benefity umiernenej spotreby alkoholu sú vo všeobecnosti spájané so zníženým výskytom žlčových kameňov, zníženým rizikom cukrovky druhého typu a zlepšenej kognitívnej funkcie u starších dospelých. A keďže sa bavíme o téme umiernenosti, mali by sme zdôrazniť, že umiernená spotreba znamená jedno malé pivo na deň pre ženy a dve pre mužov. Ale pozor – nefunguje to tak, že budete celý týždeň abstinovať, aby ste si všetky svoje porcie dopriali počas víkendu!
Pozitíva konzumácie piva vyzdvihuje aj fakt, že pivo je jednoznačne spájané so zníženým rizikom vzniku obličkových kameňov v porovnaní s ostatným alkoholickými nápojmi, možno práve kvôli vybraným zlúčeninám nájdených vo chmeli, vysokému obsahu vody a všeobecnému diuretickému (močopudnému) účinku. Neoficiálne sa hovorí, že bolesť pri vylučovaní močových kameňov je podobná pôrodným bolestiam. Takže páni – všetko, čo môže znížiť riziko močových kameňov, by malo byť silne podporované…
Pivo taktiež dokáže posilniť vaše kosti. Môže sa síce zdať, že toto tvrdenie je trošku pritiahnuté za vlasy, avšak treba povedať, že umiernená spotreba alkoholu je spojená s väčšou hustotou minerálov v kostiach a ak je vašou voľbou pivo, vaše kosti by mali byť tuhšie vďaka vysokému obsahu kremíka. Pivo je taktiež zdrojom komplexu B vitamínu, kyseliny listovej, niacínu riboflavinu, vitamínu B6 a kyseliny pantoténovej. Vo všeobecnosti platí – čím viac sladu pri varení piva, tým viac koncentrovaná úroveň vitamínu B.
Takže na konci dňa sa nemusíte cítiť previnilo, ak si sem tam doprajete svoj obľúbený mok. Vďaka zdravotným výhodám, živinám a obsahu vody sa pivo môže vtesnať do jedálnička bežca či už relaxujete po tréningu, alebo sa snažíte napumpovať sacharidmi pred pretekmi. Avšak nezabudnite – alkohol nie je pre každého a kľúčovým bodom je pitie s mierou, pretože pitie alkoholu počas tréningov prináša viac nevýhod ako výhod.
Zdroj: www.runnersworld.com Pamela Nisevich Bede