Združenie bežcov Košice

Skyrunning na Slovensku: Významný krok vpred!

Po troch rokoch jednaní s IFS (International Skyrunning Federation) a zdolaní niekoľkých prekážok, ktoré sa nám medzičasom postavili do cesty sa dostávame k značkám a licenciám IFS a zakladáme formálny rámec – Slovak Skyrunning Association. Ním by sme chceli dostať Skyrruning pod jednu strechu, legálne používať jeho formát, a vystupovať vo vzťahu k IFS a zahraničiu jednotne.

smolni_kovalSmolník, autor: Peter Kovaľ 1

Ako vznikla myšlienka založiť SSA – Slovak Skyrunning Association

Skyrunning sme si prvykrát skúsili v roku 2012 vo forme extrémnejšieho behu do vrchu – Beh na Slávkač (teraz už Tatranská Šelma Vertical). Prostredníctvom neho sme objavili čaro behu vo vysoko/horskom prostredí s dôrazom o zdolanie ani nie tak horizontálnej vzdialenosti ako poriadneho prevýšenia tzv. vertikály . Začali sme ho sledovať v skromnejšom domácom ale hlavne pompéznom medzinárodnom prostredí. Stále sme verili, a aj naďalej veríme, že aj Slovensko dokáže konkurovať svetu a to nie len špičkovými pretekármi, ale aj kvalitnými podujatiami. Mohlo by ich byť o trošku viac vďaka ucelenému formátu a komunite pretekárov s ratingom. Oproti mnohým krajinám, kde sa Skyrunning už udomácnil, reliéf našich hôr poskytuje perfektné podmienky. Tatry sú naším najväčším esom v rukáve, avšak netreba zabúdať aj na ostatné kúty nášho Slovenska. Je veľa miest, kde sa dá vymyslieť pekná skyrunningová trať! Príkladom môže byť VitalCity SKYRACE 2016, ktorý organizujeme v Máji.

Skyrunning a jeho história

Skyrunning začal pred dvadsiatimi rokmi veľmi vysoko. Bol doménou bežcov v Alpách, ktorí zdolávali MontBlanc (4809 m n. m.), Matterhorn (4478 m n. m.), Monte Rosa (4634 m n. m.) a dokonca sa dostal aj do Himaláji. V súčasnosti ho trend a popularita behu v horách tlačí podstatne nižšie. IFS si to uvedomuje a preto promuje tento šport, otvára ho čím ďalej tým širšej verejnosti. Dôkazom toho je aj jeho iniciatíva urobiť so Skyrunningu šport prikrytý rúškom olympijskej prestíže.

Skyrunning v slovenských pomeroch

Koncom roku 2013 som sa teda s bratovou pomocou rozhodol preskúmať možnosti Skyrunningu u nás na Slovensku a nájsť spôsob ako bežcov priblížiť ešte viac k horám. Inými slovami nepoznať hory len z hrebeňa, ale oveľa viac komplexnejšie. Doma máme silnú tradíciu dlhých hrebeňoviek (NSBHNT, NTS, MF100, ST…) ale aj mnoho behov do vrchu (Choč, Slávkač a iné). Naším zámerom je kombinácia týchto typov pretekov, pohrať sa s trasovaním, krížiť hrebeň a priniesť skúseným pretekárom dynamickú, „trošku“ strmú, ťažkú a to krajšiu trať. Naším zámerom je tiež skúsiť pretekárov motivovať, a podľa možností aj pomôcť dostať ich na medzinárodné podujatia skyrunningového formátu.

SSA – Slovak Skyrunning Association potrebuje šikovných ľudí

Hoci sme urobili prvý krok, založili Slovak Skyrunning Association,  neradi by sme zostali sami. Slovenský Skyrunning potrebuje omnoho viac ako len voľný čas a prácu VitalCity teamu. Potrebujeme šikovných organizátorov, kvalitné preteky, nájsť elitných, konkurencieschopných pretekárov, ale aj sponzorov. Ďalej ľudí v “backstage-i” – grafikov, fotografov, blogerrov. Preto by sme túto správu, naše úplne prvé formálne vyhlásenie, chceli otočiť na vás milí bežci vo forme výzvy. Ak vás láka Skyrruning, máte nápady, chcete nám pomôcť a hlavne stáť pri zrode niečoho hodnotného a prestížneho – ozvite sa nám! Skyrunning je akousi výsadou, alternatívou ísť hore. Skúsme sa teda na tejto ceste spoločne „potiahnúť“.

Pozvánka na SKYRACE* do Smolníka 21.5.2015

Všetkých nadšencov Skyrunningu súčasne pozývame do Smolníka, centrálnej časti Volovských vrchov, podcelku nášho Slovenského Rudohoria kde 21.5. odštartujeme náš úplne prvý Skyrruningový pretek VitalCity SKYRACE 2016 (27km, +2000m, skyrace.vitalcity.sk) a tak aj novú etapu v histórií slovenského skyrunningu! Viac info aj prihlasovanie na preteky nájdete tu: http://skyrace.vitalcity.sk/

Tlačová správa,

Vitalcity team

Martin, Tomi a Radka

hello@skyrruning.sk

media@vitalcity.sk

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.