Združenie bežcov Košice

Vybehnite do lesa!  

Hovorí sa, že zelená upokojuje, preto skúste vybehnúť na tréning do najbližšieho lesa a vyskúšajte to na sebe. Krásne zazelenaná príroda si to v týchto dňoch priam pýta. Navyše, existuje niekoľko dôvodov, prečo uprednostniť beh v prírode.

 Úľava pre kĺby

Lesná cesta síce nie je bez hrbolcov ako bežiaci pás alebo asfaltka v meste, ale je rozhodne mäkšia, za čo sa vám poďakujú vaše kĺby. Nárazy sú pri jednotlivých krokoch tlmené a vy tak môžete behať bez obáv.

 Čerstvý vzduch

Prestaňte inhalovať výpary z výfukov, doprajte si množstvo čistého a čerstvého vzduchu v lese, na lúke alebo na horách.

 Silné svaly

Kopec, rovina, kopec, rovina… Terén v prírode je pestrý a ponúka podchvíľou nejaké to stúpanie do vrchu či naopak klesanie. Pociťujete behanie do kopcov ako náročné? Spočiatku to tak možno bude, ale stúpaním a klesaním posilňujete a spevňujete svalstvo nôh ale aj rúk a chrbta.

 Krása

Paneláky, asfalt, mestský ruch… Doprajte svojej mysli aj iné podnety. Veď príroda ponúka toľko krás, ktoré môžete obdivovať práve počas svojich tréningov, ak vybehnete na lúky, na polia, do lesov, či budete behať popri riekach a potokoch…

 Chládok

V období, kedy ortuť na teplomere začne stúpať pomerne vysoko, sa mnohí ľudia radšej športovaniu vyhýbajú. Prečo by ste sa ale mali zadýchať pri tréningu po rozpálenej asfaltke v meste, keď si môžete ísť zabehať do lesa, kde vám stromy ponúknu príjemný chládok?

Žiadny stres

Vedci z Glasgow University porovnávali fyzickú aktivitu vykonávanú v prírode a vo fitnes centre. Zistili, že čas strávený tréningom v prírode znižuje hladinu stresu v mozgu. Šlo až o 50 percentné zlepšenie duševného zdravia u ľudí, ktorý boli fyzicky aktívni v prírode v porovnaní s tými, ktorí vyvíjali fyzickú aktivitu inde.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.