Združenie bežcov Košice

Vystavte sa slnku!

Máte v posledných dňoch pocit, že vás stojí oveľa viac námahy odhodlať sa ísť zabehať si, alebo sa do tréningu musíte priam nútiť? Môže za tým byť jarná únava. Ako s ňou zatočiť? Jednoducho sa jej nepoddajte. Ako na to? Stačí mať na mysli pár základných pravidiel. 

Načerpajte vitamín D

Vitamín D sa tvorí v našej pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Táto tvorba je možná najmä v jarných a letných mesiacoch, cez zimu naopak telo čerpá vitamín D z nahromadených zásob. Preto by sme mali na začiatku jari, kedy sú dni ešte krátke a slnečného svitu nie je veľa, svojmu telu vitamín D doplniť. Prispieva totiž k normálnej funkcii imunitného systému a slúži na udržanie prirodzenej činnosti svalov a stavu kostí. Ako jeden z mála vitamínov ho nenájdeme v listovej zelenine. Vitamín D sa získava iba zo slnečného žiarenia alebo rýb. Nakoľko cez zimu všetky zásoby vitamínu D spotrebujeme a ryby nekonzumujeme v dostatočnom množstve, je vhodné doplniť ich vo forme výživových doplnkov.

Najúčinnejšie však je vystaviť svoju pokožku účinkom jarného slnka. Ak to spojíte s bežeckým tréningom, zabijete dve muchy jednou ranou. Počas športu totiž telo vylúči hormón serotonín, ktorý zbavuje naše telo stresu, úzkosti a zlej nálady.

Zbavte sa škodlivých látok v tele

Po zime je naše telo zaplavené množstvom škodlivých látok. Práve kvôli nim sa môžeme na jar cítiť veľmi unavení, v strese a môžeme byť aj náchylnejší k chorobám. V rámci očistenie tela od týchto škodlivín je veľmi dobré posilniť pečeň a jej činnosť. Práve pečeň totiž stojí za úspešnou detoxikáciou nášho organizmu. Zvýšený pohyb nášmu telu len prospeje, pomôže totiž organizmu skôr sa zbaviť škodlivých látok.

Pomôžte si vitamínmi C a B

Proti jarnej únave je možné bojovať celým radom prostriedkov. Medzi ne patrí napríklad vitamín C, ktorý je možné nájsť v šípkach, keli, brokolici a kapuste. Podobne by sme mali do jedálnička zaradiť zdroje vitamínov skupiny B, teda napríklad vnútornosti, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice alebo strukoviny.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.