Nesprávna technika vás pri behaní môže stať veľa energie, nesprávne dýchanie rovnako. Zamyslite sa nad tým, či robíte pri behu všetko správne. Pomôže vám zopár našich rád.
Treba bežať prirodzene, ľahko uvoľnene, u začiatočníkov skoro cez celé chodidlá resp. cez prednú časť chodidla a mierne zakopávať. Dĺžka kroku je individuálna.
Dýchanie si nacvičte vopred. Malo by byť plynulé, hlboké a aj bránicovo-hrudníkové. Dôležitý je kvalitný výdych, aby ste potom mohli urobiť dlhý nádych. Pri behu miernejšou intenzitou dýchajte pomalšie a pri rýchlejšom tempe vydychujte a nadychujte sa intenzívnejšie a aj na 1 až 2-krát. Pri výdychu brucho sťahujete dovnútra. Cez brucho a hrudník sa nadychujete a potom opäť vydýchnete. Ak dýchate príliš plytko a rýchlo, unavíte sa rýchlejšie a pociťujete nedostatočný prísun kyslíka.
Trup držte vystretý, vzpriamený, ramená uvoľnené. Vyvarujte sa zhrbenému postoju, zdvihnutým ramenám, hlave v záklone, nepretáčajte sa.
Ruky mali by byť prirodzene popri tele a treba nimi hýbať striedavo rytmicky. Nemajte ich kŕčovito zopnuté hore pri hrudi, ani spustené strnulo k trupu, nestriedajte ruky skrížene pred telom
Každý z nás je iný a každý má inú techniku behu. Beh by mal byť v každom prípade ľahký, uvoľnený a mal by spĺňať určité kritériá. Bežecký krok by mal mať tri fázy. Aktívnu oporovú, počas ktorej je bežec v kontakte s podložkou a postupne robí odraz do nasledujúceho kroku a noha postupne opúšťa podložku. V druhej – letovej – bežec rýchlejšie ťahá prednú švihovú nohu dopredu pred trup s nasledujúcim došľapom na zem. Tretia fáza je pasívna oporová. Dochádza k tlmeniu došľapu a postupnému pokrčeniu nohy v kolennom kĺbe až zakopnutiu.