Jeseň je čas, kedy sa niečo končí, ale v prípade bežca tiež čas, kedy niečo začína. Bežec by si mal na jeseň najprv trochu odpočinúť, ale tiež by mal začať ukladať základy svojho ďalšieho behania. Mal by rekapitulovať, čo sa mu podarilo v pomaly končiacom roku, ale zároveň by si mal povedať, čo urobí, aby ten nasledujúci rok prinajmenšom taký dobrý ako tento, alebo ešte lepší.
Zrekapitulujte si uplynulý rok. Samozrejme, kalendárny rok končí v decembri, ale ten bežecký – pokiaľ sa chcete dobre pripraviť na sezónu – končí v októbri. To, že preteky sa organizujú celoročne, je dobre, ale v tomto období by už ich mal bežec brať skôr ako vhodnú prípravu, než ako cieľ.
Na čo si dať na jeseň pozor? Na rozmary počasia. Ráno je hmla a rosa, napoludnie slniečko, večer je chladno. K tomu pripočítajte prehánky, vietor, blato. Toto všetko komplikuje snahu o pravidelné tréningy. Dá sa s tým vysporiadať, no musíte byť na to pripravený. K rozmarom počasia si prirátajte nedostatok denného svetla a prirodzenú túžbu nájsť si vyhriaty pelech, schovať sa do neho a vyliezť až na jar…
Prekážky, ktoré vám teraz príroda kladie pod nohy pri snahe pravidelne trénovať, využite na to, že sa zameriate na iné aspekty tréningu. Môžete sa snažiť o technické zdokonalenie svojho bežeckého štýlu, zapracovať na ohybnosti a pružnosti svojho tela pomocou strečingu, zlepšiť svoju vytrvalosť, nabrať silu do svalov celého tela – posilňovať aj chrbát a brucho. Zapracujte na technike správneho dýchania, naučte sa dýchať bránicou. Doprajte si aj dostatok rehabilitácie – wellnes, zábaly, masáže… Vaše svaly, srdce, pľúca, obličky a pečeň potrebujú spracovať záťaž, ktorú ste ne nich počas sezóny naložili.