Združenie bežcov Košice

Nech vás mráz neodradí!

Správny bežec sa nezľakne mrazu, snehu, vetru a ľadu. Len sa na tréning svedomito pripraví, aby ho nástrahy počasia nepríjemne neprekvapili.

Rozcvička
Základom je dôkladnejšia rozcvička. Svaly treba zahriať, aby ste predišli úrazom. Skúste krúženie v kĺboch alebo poskakovanie či naťahovanie sa. Až po dôkladnej rozcvičke je možné naozaj vybehnúť von.

Oblečenie a obuv
Beh v zime je na oblečenie náročnejší. Treba sa obliecť tak, aby vám nebola ani zima, ale ani príliš teplo. Bežcom sa osvedčilo natiahnuť na seba viac vrstiev: tričko s dlhým rukávom, rolák, mikinu a napokon vetrovku. Všetko by malo byť vyrobené z funkčného materiálu – teda takého, ktorý odvádza vlhkosť od tela a rýchlo schne. Dostatok pozornosti venujte nohám. Lepšie ako ponožky sú podkolienky, dlhé elastické nohavice tiež z funkčného materiálu . Samozrejmosťou je čiapka alebo aspoň čelenka na uši a rukavice.
Nemala by vám byť zima ani počas prvých minút, spoliehať sa na to, že sa pri behu zahrejete, nie je najlepšie. Bežca to zvádza zbytočne zvýšiť tempo hneď na začiatku.

Tempo
Platí zásada, že v zime sa behá pomalšie. Zbierajú sa kilometre, nie časové rekordy. Chlad totiž oberá telo o množstvo energie, je potrebné viac sa sústrediť na klzký terén a najmä – treba čo najviac dýchať nosom. Ak fúka vietor, začnite s behom proti nemu v miernejšom tempe. Pri protivetre totiž organizmus potrebuje o šesť percent kyslíka viac ako inokedy. A okrem toho – s vetrom v chrbte je návrat domov príjemnejší.

Terén
Aj v zime sa dá behať po suchých chodníkoch, ale častejšie je terén mokrý alebo šmykľavý. Je preto lepšie mať špeciálne nepremokavé tenisky ako mrznúť v mokrých. Pošmyknutiu sa dá zabrániť buď spomínanými špeciálnymi teniskami s hlbším dezénom alebo návlekmi na tenisky. Osvedčené sú gumené s titánovými klincami. Problémom môžu byť jamy či ľad na ceste, ktorý v tme nevidieť.

Doma
Dobehnúť domov neznamená, že sa tréning skončil. Záverečnou fázou je strečing, trvať by mal aspoň desať minút. A napokon si doprajte relax v teplej sprche.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.