Združenie bežcov Košice

Skúste nové formy tréningu

Zmena je život. Máte chuť si popri bežeckých tréningoch dopriať aj trochu iného pohybu? Máme pre vás štyri nápady, ktoré stojí za to vyskúšať.

Trénujte vo vode

Tréning vo vode je výhodnou voľbou špeciálne pre tých bežcom, ktorým sa podarilo sa počas posledných mesiacov zraniť. Ak nechcete stratiť svoju kondíciu a radi by ste si udržali čo najviac zo svoje aeróbnej kapacity, choďte si zatrénovať do bazéna. Výborným spôsobom, ako vytrénovať svoje telo pre beh beh, je dopriať si aqua jogging, alebo aqua running. Behá sa v hlbokej vode, kde nedosiahnete na dno a vďaka odporu, ktorý vám bude klásť voda, si poriadne zatrénujete a ani sa pri tom nezapotíteJ

Výpady v chôdzi

Chcete si posilniť svaly, ktoré potrebujete na zdolávanie kopcov na svojej bežeckej trati? Výborným cvikom na to sú výpady v chôdzi. Stojte rovno, nohy majte pri sebe. Jednou nohou urobte dlhý krok vpred, obe kolená sú pri tom zohnuté. Choďte tak nízko, aby sa koleno zadnej nohy takmer dotklo zeme a pri tom dbajte na to, aby koleno nohy, ktorú máte vpredu, nešlo pred špičku nohy. Zatlačte do päty, zdvihnite sa hore a zopakujte výpad druhou nohou. Opakujte to 15-20 krát za sebou. Toto účinné cvičenie môžete zaradiť do svojho bežného tréningu dvakrát týždenne. Navyše – dopriať si ho môžete prakticky kedykoľvek, hoci aj kým stojíte v rade pri pokladni v obchode…

Behanie do schodov

Ďalším účinným spôsobom, ako posilniť svaly na nohách a zadku a zároveň trénovať kardiovaskulárny systém, je behanie do schodov. Môžete samozrejme využiť schody v dome, kde pracujete alebo bývate, ale omnoho príjemnejšie a z hľadiska prekysličenia organizmu aj prínosnejšie je behanie po schodoch vonku. Pri tréningu berte schody striedavo po jednom a po dvoch, svaly tak totiž zamestnáte zakaždým trochu inak. Behanie do schodov je mimochodom tiež obľúbená disciplína, v ktorej sa konajú rôzne zaujímavé preteky. Takže ak si behanie do schodov obľúbite, môžete si dopriať zaujímavé preteky, ktoré sa zvyčajne organizujú v najvyšších budovách veľkých miest.

Kúpte si švihadlo

Skákali ste ako dieťa cez švihadlo? Že je to len pre deti? Ale kdeže. Pokojne sa môže stať, že nákup švihadla bude jednou z vašich najlepších investícií, aspoň čo sa týka pomeru cena/výkon. Teda – za predpokladu, že na ňom budete pravidelne trénovať… Okrem skákania cez švihadlo môžete skákať na jednej nohe, preskakovať nízke prekážky, vyskakovať na lavičky – fantázii sa medze nekladú. Najmä pri behoch po teréne oceníte tento tréning, navyše rôzne výskoky vo forme špeciálneho plyometrického cvičenia výrazne zlepšujú explozívnu silu vašich svalov.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.