Združenie bežcov Košice

Menej je niekedy viac

Prečo sa prezliekať a sušiť  po bežeckom tréningu len kvôli pár kilometrom? Nie je lepšie dať si raz za týždeň poriadne do tela a zabehnúť si svoju týždennú porciu naraz? Podobné myšlienky môžu napadnúť každému začiatočníkovi, kto však beháva pravidelne, vie, že nabehať si kilometre do zásoby sa jednoducho nedá.

Ľudské telo má jednu skvelú vlastnosť – schopnosť adaptácie. Keď sa dáte do behu a vyberiete si tú správnu trasu, vzdialenosť a rýchlosť, vaše telo sa s touto záťažou nie len vyrovná, ale začne sa pripravovať na to, že podobná situácia sa môže v blízkej budúcnosti zopakovať! Vydá pokyn vašej vnútornej chemickej továrni a tá počas relatívnej krátkej doby vyrobí potrebné chemikálie, aby ste ich mohli v prípade potreby použiť. Nedoplní ich iba do pôvodného stavu, ale pridá čosi navyše…

Keď teda vybehnete na ďalší tréning v tej správnej chvíli, máte k dispozícii o niečo väčšie zásoby potrebných látok, než ste mali naposledy. Pokiaľ ale prepásnete ten správny okamih, zásoba začne pomaly miznúť a počas niekoľkých dní klesne pod pôvodnú hodnotu. To znamená, že ak sa vydáte na ďalší tréning neskoro, premárnite šancu využiť priaznivú situáciu, pretože väčšina pozitívnych zmien vo vašom organizme už zmizla v nenávratne…

Vyzerá to teda, že stačí správne načasovať prestávky medzi tréningami a za chvíľu budete behať ako majster sveta. Nie je to však až také jednoduché. Ľudské telo totiž nevyrába len jednu chemickú látku, ale ide o pomerne komplikovanú zmes, pričom zásoba jednej látky je doplnená počas niekoľkých hodín, zatiaľ čo u inej to trvá aj niekoľko dní. A navyše – tempo doplňovania sa mení podľa toho, akú stravu doprajete svojmu telu.

O to, aby čo najlepšie načasovali jednotlivé tréningy, aby pomalé behy skĺbili so šprintmi, posilňovaním, správnym zložením stravy, regeneráciou a odpočinkom, usilujú bežci a tréneri po celom svete. Pretože každý človek je jedinečný, nikdy sa nepodarí nájsť univerzálny ideálny tréningový plán. Niektoré zákonitosti však platia vo všeobecnosti. Jedna z nich je, že ťažký a dlhý beh raz za týždeň nenahradí viac častejších tréningov v kratšej vzdialenosti.

Na druhej strane  – ani ten najvášnivejší bežecký nadšenec by nemal behať každý deň. Jeden deň v týždni považujte za nevyhnutné minimum a sedem behov v týždni považujte za neprimerané maximum. Sami si vyberte, koľko tréningov týždenne vám vyhovuje a prináša vám fyzickú aj duševnú pohodu. Lebo len vtedy, keď vás behanie baví, môžete sa v ňom posúvať dopredu.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.