Združenie bežcov Košice

Maratón v Reykjavíku

 

Chcete si dopriať mimoriadny bežecký zážitok? Zároveň však nemáte chuť zaradiť sa do obrovského zástupu bežcov, ktorí sa rozhodnú zabehať si na svetoznámom maratóne? Hľadáte poveternostné podmienky ideálne na dlhé trate? Vyberte sa na Island. Maratón v hlavnom meste tejto zaujímavej krajiny sa pobeží tohto roku 20. augusta, momentálne je teda ideálny čas sa naň prihlásiť. (informácie na www.marathon.is)

reykjavik-islande-maisons-marathon-vo2maxvoyages

Leto na Islande je krátke, ale ponúka príjemné a svieže počasie. To z Islandu spolu s kvalitnými a rovnými cestami a riedkym osídlením robí takmer idylické prostredie pre behy na dlhé trate.

Tak ako mesto Reykjavík aj samotný maratón v tomto meste potvrdzuje svoju intímnu reputáciu. Keď sa maratón konal prvýkrát, prihlásilo sa naň iba 214 bežcov, lenže práve to odlišuje túto krajinu od ostatných – život tu plynie v menšom meradle. Island má iba niečo vyše tristo tisíc obyvateľov, a tak všetko, čo pritiahne zahraničných návštevníkov, si obyčajne získa aj podporu miestnych.

20784765932_7a1af2488c_zÚstredný bod maratónu a súbežne prebiehajúceho polmaratónu je malebné jazierko Tjörnin, nachádzajúce sa hneď vedľa centra mesta, pri ktorom leží aj mestská radnica. Preteky tu začínajú aj končia, počas svojho priebehu však bežcom trať ponúknu pohľad na úplne iný svet…

Po štarte sa bežci prepletajú predmestiami Reykjavíku a smerujú k ceste po pobreží polostrova, na ktorom mesto leží. Krajine dominuje impozantný zelený masív hory Ejsa, ktorá sa týči nad zálivom a je stále pokrytá snehom. Bežci sa vydajú späť smerom k centru mesta popri geotermálne vyhrievanou plážou – unikátnym prírodným javom na Islande.

Zážitok z tohto maratónu umocňuje zvláštny prírodný úkaz. Názov mesta totiž v preklade znamená Zadymený záliv, hoci o znečistenom vzduchu v tomto meste nemôže byť ani reč. Starobylé vikinské označenie sa viaže na geotermálnu paru, ktorá sa záhadne dvíha zo zeme. Súčasne je tu najčistejší vzduch v Európe, a tak sa bežcom počas maratónu dýcha veľmi dobre.

nocný zivotMaratón v Reykjavíku je udalosťou aj preto, že sa odohráva súčasne s Nocou kultúry, ktorá oslavuje tie najzaujímavejšie islandské tradície, ku ktorým patrí okrem iného svojská hudba a umenie či labužnícke ochutnávky jedál morských živočíchov.

blue lagoonSkvelé uvoľnenie bežcom ponúkajú prírodné termálne jazierka, ktorých je v okolí mesta obrovské množstvo. Najznámejšia a najľahšie prístupná je Modrá lagúna. Z hĺbky zeme sem pramení slaná voda, ktorá na seba cestou na povrch viaže rôzne minerály a vystupuje von s teplotou 37 stupňov Celzia, čo je pre kúpanie ideálne a zároveň svojimi liečivými vlastnosťami uľaví telu unavenému dlhým behom.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.